Św. Wielki Męczennik Jerzy Zwycięzca

(Światyj Wielikomuczenik Gieorgij Pobiedonosiec)

23 kwiecień/ 06 maja


Św. Wielki Męczennik Jerzy Zwycięzca

Święty Wielki Męczennik Jerzy urodził się w Kapadocji ( Azja Mniejsza) w bogatej i głęboko wierzącej chrześcijańskiej rodzinie. Jego ojciec, kiedy był On jeszcze dzieckiem, poniósł męczeńską śmierć. Wychowanie spadło na matkę. Młody Jerzy kiedy dorósł podjął służbę w rzymskim wojsku. Tu wyróżnił się wyjątkową mądrością, siłą i bohaterstwem. Szybko zyskał uznanie innych, a nawet stał się ulubionym żołnierzem cesarza Dioklecjana.

Gdy święty usłyszał o krwawych prześladowaniach cesarza, postanowił rozdać swe mienie ubogim. Uwolnił wszystkich niewolników, a sam stanął przed cesarzem i potępił go za ten haniebny czyn. Wyznał również otwarcie, że sam jest chrześcijaninem. Pomimo namów i gróźb nie wyrzekł się wiary, za co poddany został ciężkim torturom. Rozwścieczony cesarz wydał rozkaz ścięcia Jerzego oraz swej żony Aleksandry, która również uwierzyła w Chrystusa. Miało to miejsce w 303 r.

Legenda głosi, że w miejscu pochówku świętego ( w pobliżu Bejrutu) mieszkał w jeziorze straszny, pożerający ludzi wąż. Pewnego razu pojawił się w tym miejscu Św. Jerzy na koniu, który piką zabił bestię.

Za cierpienia którym poddany został święty oraz pomoc jaką okazał po swej śmierci ludziom, otrzymał przydomek „ zwycięzca”. Relikwie świętego znajdują się w Palestynie w mieście Lidda, a jego głowa w Rzymie. Imię Jerzy pochodzi z języka greckiego i oznacza rolnik.

Pokaż wszystkich patronów