Stolarnia

Stolarnia

Dbając o wszelkie detale ikony, z celem przewodnim- najlepsza jakość – pracownia IKONY PISANE, otworzyła własna stolarnię. Bardzo ważnym bowiem elementem, w procesie powstawania ikony, jest podobrazie. Doświadczenie i praktyka ikonografa w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami solarza dają doskonałe tego efekty.

Wszystkie zamówienia są traktowane jednakowo pieczołowicie  z wielką starannością i precyzją.

Zapraszamy serdecznie !!!

Deski (podobrazia)

Do wykonania desek pod ikony używamy materiału drewnianego.

Można sądzić że jest on najbardziej dostępny i tani, a jednocześnie łatwy w obróbce. Drewno ma jednak dużo głębsze i symboliczne znaczenie. O drzewie wspomina się na pierwszych stronnicach Pisma Świętego. Mowa o Drzewie Życia  i o Drzewie Poznania Dobra i Zła, znajdującego się w Raju.

Z drewna na polecenie Boga Noe buduje Arkę. Drzewo posłużyło też jako budulec do wykonania pierwszej Starotestamentowej Świątyni – Przybytku Świętego. Z drewna zrobiony był też Krzyż na którym poniósł męczeńską śmierć Pan Nasz Jezus Chrystus. Jak widać drewno ma swoje wyjątkowe znaczenie.

W naszej pracowni deski wykonywane są według starej technologii z uwzględnieniem najlepszych materiałów. W naszej strefie klimatycznej używamy najczęściej deski lipowe. Lipa jest miękka i plastyczna, co czyni ją bardziej odporną na różnice wilgotności i temperatury.

Deski są łączone przylegającymi krawędziami za pomocą odpowiedniego kleju, tworząc podobrazie odpowiednich rozmiarów. Po odwrotnej stronie deski umieszczone są szpongi, ustawione prostopadle do osi deski, które zapobiegają ruchom i wypaczeniom. Lico deski (gdzie umieszczamy wizerunek) posiada wgłębienie (kowczeg).

Kioty

Kiot – (z gr. Kibotos) w dosłownym tłumaczeniu oznacza drewnianą skrzynkę. Służy on nie tylko do upiększania ikony i podkreślenia jej znaczenia, ale przede wszystkim zabezpieczenia. Szkło , które przykrywa lico ikony chroni je przed pyłem i innymi zabrudzeniami.

Kioty mogą być różnych kształtów i zdobień. Jego szersza rama ( w porównaniu z grubością deski ikon) daje możliwość łatwego i stabilnego postawienia na równych powierzchniach. Zaś zastosowanie na odwrocie wieszaków pozwala łatwo zamocować na ścianie.

Ikony umieszczane w kiocie są dawną tradycją.

Poniżej prezentujemy przykładowe kioty wykonane w naszej pracowni.

Półki pod ikony

Ornamenty drewniane

Jedną z charakterystycznych cech dawnej architektury budynków drewnianych Podlasia, jest jej bogate zdobnictwo. Elementy dekoracyjne wykonywano ręcznie, wykorzystując piłę o wąskim brzeszczocie. Tak powstawały: szczyty wiatrownice, rogowniki, wilczka, okna szczytowe, zwięczenie szczytów, listwy podokapowe, naroża, nad i podokienniki, okiennice, drzwi, ganki i inne. Ten sposób zdobienia stworzył pewien niepowtarzalny urok Podlaskiej wsi. Piękne przykłady zdobnictwa budynków budzą zachwyt swoimi kształtami, wzajemna harmonią, precyzja wykonania, a co z tym się wiąże pracochłonnością. Tej nie łatwej, koronkowej pracy podjęła się nasza stolarnia.

Inne

error: Kopiowanie zabronione!!