Projekty
KRZYŻ DO KOŚCIOŁA PW. ŚW. MARCINA W GODYNICACH
(SIERPIEŃ-WRZESIEŃ 2019)
Krzyż Pański dla wiernych jest wezwaniem do uczestnictwa w Krzyżu Chrystusowym tj. do naśladowania Go w całym swoim życiu. Krzyż towarzyszy Chrześcijaninowi od narodzin aż do śmierci. Jest drogowskazem , znakiem zbawienia i zwycięstwa nad grzechem.
IKONOSTAS DO CERKWI ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO W LEWKOWIE NOWYM
( 2016-2018 )
Ikonostas to ściana z ikon, która oddziela najważniejszą część świątyni prawosławnej- ołtarz, od części środkowej – nawy głównej.
Ikonostas jest obrazem nieba na ziemi, znakiem zjednoczenia tego co ziemskie i tego co niebiańskie, które dokonało się w akcie wcielenia. Zakreśla granicę pomiędzy tym co niebiańskie- sacrum, a tym co ziemskie tj. pozostała część świątyni. Zastępuje starotestamentową zasłonę, która skrywała miejsce Święte Świętych od miejsca Świętego w pierwszej świątyni – Jerozolimskiej.
Ukrzyżowanie do cerkwi zmartwychwstania pańskiego w siemiatyczach
(styczeń-luty 2015)
Krzyż dla chrześcijan wschodu jest znakiem zwycięstwa, albowiem ukrzyżowany na nim Jezus Chrystus Swą ” śmiercią zwyciężył śmierć”. Jest wyrazem Bożej miłości do człowieka. Syn Boży składa Siebie w ofierze – oddaje Swoje życie za nas, dla naszego zbawienia aby nas wyzwolić z niewoli grzechu i śmierci.
rysunki ikon do modlitewnika „modlitwy dla najmłodszych”
(wrzesień-październik 2014)
Drogi Czytelniku,
otrzymujesz do swoich rąk modlitewnik. To książka, która jest elementarzem życia każdego chrześcijanina, bez względu na jego wiek i pozycję w tym życiu. Modlitwa to duchowy pokarm. I tak jak nasze ciało nie może przeżyć bez pokarmu fizycznego, tak i dusza potrzebuje do życia modlitwy. Czym jest modlitwa i jak jej się nauczyć?
Ornamenty zdobnicze w Cerkwi pw. Św. Proroka Eliasza w Podbielu
(LIPIEC 2014)
Pierwsze wzmianki o istnieniu cerkwi i parafii w Podbielu pochodzą z XVI w. Źródła historyczne podają, o istnieniu kilku drewnianych świątyń pw. Przemienienia Pańskiego, które ulegały zniszczeniu lub padały pastwą pożarów.
Freski dzwonnicy cerkwi pw. Przemienienia Pańskie go na Św. Górze Grabarce
(WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 2013)
Monaster św. św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce jest najświętszym sanktuarium cerkwi prawosławnej w Polsce. Jest drogocenną perłą, bogactwem duchowym.
Wystawa ikon – Sokołowsko
(WRZESIEŃ 2013)
Na Dolnym Śląsku, u podnóża Gór Suchych, na granicy z parkiem krajobrazowym Sudety Wałbrzyskie i Republiką Czeską, znajduje się o wyjątkowym klimacie miejscowość Sokołowsko.
Polichromia Kapliczki nad źródełkiem w Monasterze Św. Onufrego w Jabłecznej
(MAJ-LIPIEC 2013)
Przed wybuchem II wojny światowej w Polsce było szesnaście prawosławnych monasterów. Po wojnie, w nowych granicach Polski został tylko jeden- męski pod wezwaniem św. Onufrego w Jabłecznej.